pro autory*ky

Checklist začínajícího autorstva

Q&A

Jednoduše řečeno, recenzované texty procházejí recenzním řízením, zatímco nerecenzované hodnotí pouze redakce bez zapojení recenzentů*ek z akademické obce. 

Recenzované kategorie máme dvě – Studie a Reflexe. Jejich úkolem je zprostředkovat autorstvu zkušenost, jak vypadá publikace textů v akademických časopisech, v jejich rámci příspěvky prochází tzv. recenzním řízením. To spočívá v tom, že redakce pro příspěvek nalezne jednoho nebo dva recenzující z řad akademické obce, jejichž úkolem je vypracovat na příspěvek recenzní posudek. Ten má podobu zpětné vazby pro autora*ku a obsahuje informace, kde má text své případně slabší stránky, co by na něm bylo dobré upravit a obvykle připojuje i doporučení na novou literaturu, potenciální další cesty ve výzkumu a další užitečné informace. Úroveň této zpětné vazby je uzpůsobena faktu, že se jedná o příspěvek do studentského časopisu, takže posudky bývají napsané tak, aby si z nich autor*ka odnesl nové zkušenosti a přátelská doporučení, které zužitkuje v další akademické kariéře. 

Nerecenzované příspěvky – Postřehy, Kunst, Recenze, Rozhovory a Reportáže – hodnotí pouze redakce, které po jejich přečtení kolektivně vyhotoví komentář či doporučení pro případné úpravy, které by textu podle ní prospěly. Tato forma feedbacku je hodně neformální, jelikož jí dávají studující studujícím. 

Celý proces trvá asi 10 měsíců a počítá se od vyhlášení publikační výzvy až po vydání tištěné verze časopisu. Publikační výzva vzniká na základě domluvy v redakci, která stanoví její téma, pravidla, termíny v jejím rámci a poté ji veřejně vydá. Výzva bývá obvykle otevřená cca 4 měsíce a v jejím průběhu redakce reaguje na zaslané příspěvky, které předběžně přijímá či vylučuje z výběru pro otištění. Poté, co se publikační výzva uzavře, redakce pročítá všechny přijaté příspěvky a rozhodne o tom, které texty budou otištěny a které nikoliv. V případě nerecenzovaných textů je tento proces kratší – redakce je zhodnotí a zašle autorovi*ce zpětnou vazbu společně s informací, zda je přijímá či nikoliv. Příspěvky, které prochází recenzním řízením, prochází náročnějším procesem. Nejprve je třeba je schválit v redakci a poté se se schválením autora*ky zasílají recenzentům*ám, které redakce pro daný příspěvek najde. Recenzující autorovi*ce zašlou recenzní posudek, na jehož základě autoři*ky svůj příspěvek upravují, je-li to třeba. V moment, kdy recenzent*ka příspěvek schválí v jeho konečné podobě, může se text posunou dál. Tento proces trvá cca 2-3 měsíce, a to v závislosti na délce příspěvků, časových možnostech recenzujících a autorů*ek a počtu připomínek, které je potřeba do textu zapracovat. Poté, co recenzované texty prošly recenzním řízením ze strany recenzentů*ek, nerecenzované texty evaluačním procesem ze strany redakce a jejich podoba je schválena autorstvem, přebírá příspěvky náš korektorský tým, který kontroluje jejich pravopisnou a stylistickou úroveň. Záleží, jak jsou texty dlouhé, kolik jich je a kolik úprav je potřeba zapracovat, ale opravy textů trvají typicky měsíc až dva. Poté, co jsou texty opět schváleny autorstvem a jsou ve své konečné podobě, postupují v procesu dál, a to konkrétně k sazbě. Náš redakční sazeč*ka je v profesionálním programu přenese z textového editoru do formy, kterou poté čtenářstvo uvidí v elektronické a tištěné verzi časopisu. Když je sazba hotová, elektronická verze se nahrává na web časopisu a tisková data zasíláme do tiskárny, s níž konzultujeme i vazbu, materiály a další technické záležitosti. Po více než půlroce redakčního procesu se konečně dostáváme k fyzické verzi časopisu a k jeho distribuci. 

Redakce je tvořena výhradně studujícími Univerzity Karlovy, zejména těmi z Filozofické fakulty, na jejíž půdě časopis vychází. Členství v redakci je volnočasová aktivita, během níž studující pomáhají dalším studujícím s publikací jejich textů. 

Možností je několik. První je čtení online, které je možné na našem webu v sekci Archiv, kde jsou online přístupná všechna čísla. Většinu z nich mají také knihovny na Filozofické fakultě UK, a to konkrétně Knihovna Jana Palacha a Historický kabinet. Časopis je v jejich rámci možné dohledat v databázi UKAŽ. Pokud byste si přáli vlastní výtisk, nejnovější číslo je možné si opatřit po jeho vydání na odběrových místech, která zřizujeme vždy v obou výše zmíněných knihovnách, nebo na akcích Spolku studentů historie. V případě zájmu je rovněž možné časopis zaslat poštou. Pro tuto možnost nás kontaktujte na e-mailu obscura@ffabula.cz.

Přejít nahoru